Elfogaod a sütiket? Elfogadom
Termékek Menü
MÁSNAP NÁLAD!
Csomagodat akár másnap átveheted!

A 7 Műtárgya sorozat: Üveggolyó

A 7 Műtárgya sorozat: Üveggolyó

Az üveggolyók sokszínűségükkel elvarázsolnak bennünket. Méretükben, színeikben, véletlenszerű tarkaságukban nagyon sokfélék. Ezen belül is átlátszók, áttetszők - opálosak vagy teljesen fedettek. De vajon mi az üveggolyók története?

Üveggolyó

Nehezen találhatnánk egyszerűbb formát, mint a gömb. A természetben a nagy felületi feszültségű folyadékok, a felfújt héjszerkezetek, a bolygók mind-mind egyfajta gömbösödésre törekednek. Nem csodálkozhatunk tehát azon, hogy ez a forma a játékban is jelen van. Az üveggolyók sokszínűségükkel elvarázsolnak bennünket. Méretükben, színeikben, véletlenszerű tarkaságukban nagyon sokfélék. Ezen belül is átlátszók, áttetszők - opálosak vagy teljesen fedettek. Titokzatosságukra jellemző, hogy még jósolni is szoktak belőlük. Leggyakrabban dobó-elkapó; gurító-elérő és ütköztető ügyességi játékként használják. Az elnevezések és a szabályok a világ különböző pontjain eltérőek, de a kör és a faljátékok mindenütt ismertek. Anyaguk és súlyuk miatt felhasználásuk korlátozott, szemben az ugyancsak gömbölyű labdákkal. Korát sem tudjuk, hogy milyen régóta készítenek állati bőrdarabokból vagy sodort szálakból gombolyítással, csomózással, kötéssel, összevarrással tömör kis labdákat. A mai rugalmas labdák elődje is "állati" ötlet volt, hólyagukat felfújták, majd elkötözték, így rugalmas "kis gömböcöket " kaptak. Készültek nád és vesszőfonatú labdák is, melyek fonata rugalmas héjként jól pattogtatható.


Egyiptomi sírokban találtak festett agyaggolyókat, melyek ma kairói, torinói múzeumokban, a párizsi Louvre-ban és a londoni British Múzeumban is láthatók. Kezdetben talált kavicsokkal, csontokkal, kővel játszottak, majd kézműves módon készített agyaggolyókkal, később porcelánból készült golyókkal. Az első valódi üvegtárgyak Kr. e. 1500 körül jelentek meg, főként Egyiptomban és Mezopotámiában. Ezeket gyakran díszítésre, ékszerekre és kis edényekre használták. Az üvegkészítési technológia fejlődésével az üveget színezni és különféle formákba önteni is megtanulták. Római Birodalom idején (Kr. e. 1. század körül) az üvegfúvás technikájának feltalálásával az üvegtárgyak sokkal elterjedtebbek lettek. Ekkor készítettek poharakat, tányérokat, palackokat és dísztárgyakat is üvegből. Az üvegkészítés Európában a Középkorban és a reneszánsz idején tovább fejlődött, különösen Velencében, ahol a muranói üveggyártás híressé vált. Ekkor már rendkívül kifinomult üvegtárgyakat készítettek.

A színes üveggolyók eredete Európában a 19. század elejére tehető. Németországban kezdtek nagyobb mennyiségben üveggolyókat készíteni, amelyek gyerekjátékokként és gyűjthető tárgyakként váltak népszerűvé. A játékok leggyakrabban dobó-elkapó; gurító-elérő és ütköztető ügyességi játékok voltak főként fiúk játszották. Az elnevezések és a szabályok a világ különböző pontjain eltérőek, de a kör és a faljátékok mindenütt ismertek. Ki ne ismerné például a magyar irodalomból Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk című regényében szereplő golyózást?

A "Marble Queen" története: A 20. század elején az Egyesült Államokban népszerű üveggolyó-bajnokságokon egyes fiatal lányok is részt vettek, bár ezeket a versenyeket is inkább fiúk uralták. Egy anekdota szerint az 1930-as években egy "Marble Queen" nevű lány nyert egy helyi üveggolyó-bajnokságot, amely szokatlannak számított akkoriban. Az esemény újságcikkekben is megjelent, és inspirálta a lányokat, hogy bátran részt vegyenek olyan játékokban, amelyeket akkoriban "fiúsnak" tartottak.
A viktoriánus korban az üveggolyók nemcsak játékok, hanem gyakran gyűjthető dísztárgyak is voltak, amelyeket fiatal középosztálybeli lányok ajándékba kaptak. Az üveggolyók színes és díszes változatai a finomabb ízlésvilágot célozták meg, és sokszor romantikus ajándékként szolgáltak, mint az ártatlanság és a játékosság jelképei. Más kultúrákban az üveggolyókat talizmánként hordták, hogy szerencsét hozzanak vagy megvédjék viselőjüket. A fiatal lányok gyakran kaptak apró, színes üveggolyókat, amelyeket amulettként viseltek vagy tartottak maguknál.

Az üveg tehát az ókortól kezdve fontos anyag az emberiség számára, és a technológiai fejlődéssel egyre szélesebb körben használták tárgyak készítésére, köztük a ma is ismert üveggolyókra.

Az ipari üveggolyónak egészen különös varázsa van, mely talán az egyszerűségének, a geometriailag „tökéletes” gömbformájának, vagy talán az átlátszóságának köszönhető. Ahogy a fény megcsillan a felületén, vagy ahogy átlátszó lencseként megfordítva kicsinyíti a mögötte található világot, az maga a varázslat. Sokféle színben, mintában, méretben gyártják. Vannak átlátszó és anyagában színezett, egyszínű és sokszínű, mintás, csíkos, pöttyös, macskaszemes változatok.
Mint ahogy a Játékszerek Anno Múzeumok Éjszakáján tartott rendezvényén kiderült, a mai gyerek is szívesen játszanak üveggolyókkal. A jatekanno.hu webáruház kínálatában ez az egyik legnépszerűbb játékkategória.

bevezető kép: André-Henri Dargelas Boys Playing Marbles

Tartalomhoz tartozó címkék: hír történet