Elfogaod a sütiket? Elfogadom
Termékek Menü
MÁSNAP NÁLAD!
Csomagodat akár másnap átveheted!

A 7 Műtárgya sorozat: Hintaló

A 7 Műtárgya sorozat: Hintaló

A hintaló valószínűleg az egyik legikonikusabb játék, amit szinte mindenki ismer – ha másból nem, hát régi fotókról, múzeumból vagy nagymamáék padlásáról. Ám kevesen tudják, hogy ennek a látszólag egyszerű fadarabnak meglepően hosszú és kalandos története van, sőt, híres történelmi személyek is kapcsolódnak hozzá!

A hintaló eredete – Egy kis lovagkori nosztalgia

A hintaló története egészen a 17. századig nyúlik vissza, de a gyökerei még ennél is korábbra, a lovagi gyakorlatokhoz vezethetők vissza. A középkorban a fiatal nemesi fiúk gyakran "gyakorolták" a lovaglást fából készült, statikus lovakon, hogy később igazi lovasként is megállják a helyüket. Ezek a gyakorló lovak persze még nem hintáztak – az ötlet, hogy a gyerekek játék formájában utánozzák a felnőttek világát, innen ered.

Az első valódi hintalovak Angliából származnak, ahol az 1600-as évek végén készültek az első ívelt talpú, hintázásra is képes játékok. Ezek kezdetben nem csupán játékok voltak: úgy hitték, hogy fejlesztik az egyensúlyérzéket és felkészítik a gyerekeket a valódi lovaglásra – ami akkoriban a nemesi nevelés szerves része volt.

  • A legrégebbi ismert hintaló egy 1610 körül készült angol darab, amelyet ma a Victoria and Albert Museum őriz.
  • A viktoriánus korban annyira népszerű lett a hintaló, hogy a tehetősebb családok külön megrendelésre, egyedi díszítéssel készíttették el.
  • Az USA-ban a 19. század végén robbanásszerűen megnőtt a hintalovak népszerűsége – sokszor már nem is fából, hanem fémből vagy műanyagból készült másolatokat gyártottak.
  • A “safety stand” (biztonsági állvány) – a hintaló négy sarkát stabilizáló keret – egy amerikai találmány, amit azért fejlesztettek ki, hogy a gyerek ne tudjon feldőlni játék közben.

Hintaló királyoknak – Híres emberek és kedvenc játékuk

  • II. Erzsébet brit királynő testvére, Margit hercegnő egy gyönyörű faragott hintalovat kapott ajándékba gyermekkorában, amely ma is a királyi gyűjtemény része.
  • Napóleon fia, a "Római király" (Napoléon François Charles Joseph Bonaparte) egy mesterien kidolgozott, aranyozott hintalovat kapott, amelyet ma is őriznek a bécsi Schatzkammerben.
  • George Washington, az Egyesült Államok első elnöke gyermekkorában is hintalovon játszott – legalábbis egy korabeli leírás szerint. Azóta több múzeumban is találhatóak 18. századi amerikai hintalovak, amelyeket az ő idejében használtak.
  • Paul McCartney felnőtt korában is szívesen ült hintalovon. Többek között a Lucy in the Sky with Diamonds dalszövegét is hintalovon ülve írta.

Hintaló Magyarországon – nem csak dísz a nagyszobában

Hazánkban a hintaló a 19. század második felében jelent meg szélesebb körben, főként a polgári családok gyermekszobáiban. Eleinte kézzel faragott, festett darabok készültek, gyakran vidéki fafaragók keze által. A népi kézművesség és a polgári játékok határán egyensúlyozott ez a tárgy: volt, aki dísznek szánta, volt, aki használta is.

A hintaló több mint játék: szimbóluma a gyerekkornak, a nosztalgiának, sőt, néha még a társadalmi státusznak is. Egy olyan tárgy, ami generációkon át öröklődhet – vagy legalább egy mosolyt csalhat az arcunkra, amikor meglátjuk valahol egy poros padláson.

Akár gyűjtő vagy, akár csak nosztalgiázol, a hintaló története igazi időutazás, ahol a múlt mesél – ringatózva, fából, szeretettel.

Tartalomhoz tartozó címkék: hír történet